Metyloheksanamina = 2 lata zawieszania?

Kilka dni temu do świata żużlowego dotarła bardzo niepokojąca wiadomość mówiąca o tym, iż Patryk Dudek jest podejrzany o stosowanie dopingu. Tą niedozwolona substancję, czyli metyloheksanamine, można znaleźć między innymi w używkach stosowanych przez sportowców. Dudek został przebadany pod kontem stosowania środków dopingowych po meczu ligowym w Gorzowie.

„Jest to przypadek wykrycia stymulantu w organizmie żużlowca. W tej chwili jesteśmy na etapie ustalenia terminu analizy próbki B. Po tym wyniku będziemy mogli orzec, czy mamy do czynienia ze stosowaniem dopingu czy też nie – powiedział w rozmowie ze sport.tvp.pl Michał Rynkowski (Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie).”

Jerzy Smorawiński, szef polskiej komisji antydopingowej, uważa, że jeśli Patryk Dudek dostanie rok zawieszania za stosowanie niedozwolonej substancji dopingowej, to będzie miał dużo szczęścia. Uważa on bowiem, że bardzo trudno będzie udowodnić, iż nie zażył on ten substancji świadomie, tym bardziej, że metyloheksanamina jest zaliczana do grupy stymulantów, które pobudzają i usuwają zmęczenie oraz dodają energii, co jak najbardziej jest bardzo potrzebne żużlowcom.

Dla porównania australijski motocyklista startujący w 2013 w QMMF po zakończeniu sezonu został zdyskwalifikowany i anulowano mu wszystkie jego wyniki począwszy od Grand Prix na torze Le Mans aż do października 2013. Wykryto u tego zawodnika tą samą substancję, o stosowanie której podejrzewa się Patryka Dudka, i został on początkowo zawieszony przez FIM na miesiąc a ostatecznie zdyskwalifikowany na aż 18 miesięcy.

Patryk Dudek oficjalnie nie zabrał głosu w tej sprawie, jednak osoby związane z żużlowcem mówią, iż Dudek uważa to za nieporozumienie, ponadto Dudek zapewnił Falubaz Zieloną Górę, iż nie stosował żadnych niedozwolonych substancji. Nie można oczywiście wykluczyć, że substancja ta była podawana zawodnikowi nieświadomie. Osobiście byłam bardzo zdziwiona kiedy dowiedziałam się o podejrzeniach na temat dopingu oraz, że dotyczy to właśnie Patryka Dudka. Uważam go za jednego z bardziej rozsądnych młodych zawodników i jest jednym z ostatnich żużlowców, których podejrzewałabym o stosowanie jakiś niedozwolonych substancji. Moje zdziwienie jest tym większe, że team Dudka tworzą m.in. jego rodzice, którzy dbając o zdrowie i bezpieczeństwo syna zapewne dokładnie sprawdzają co on stosuje, czy też jest mu podawane przez lekarzy.

Współczuję Patrykowi Dudkowi, bo jak by się nie skończyła ta sprawa będzie się ona ciągnąć za tym młodym zawodnikiem i będzie on łączony z zamieszaniem dopingowym pewnie już do końca swojej kariery, tym bardziej, że nie jest to często spotykany problem wśród żużlowców. Jedyne czego można pozazdrościć Dudkowi to wierni kibice, którzy w większości wspierają go w ciężkich chwilach. Można jednak znaleźć wśród kibiców Falubazu Zielona Góra opinie, że jest to spisek przeciwko klubowi, który ma na celu osłabić drużynę z Zielonej Góry. Są to niezrozumiałe dla mnie opinie, życzę Dudkowi, aby wyniki próbki B nie potwierdziły wyników A, są to jednak sporadyczne przypadki, jak będzie tym razem okaże się niedługo, jak na razie Dudek jest zawieszony aż do wyjaśnienia tej sprawy.

WYNIKI PRÓBKI B POZNAMY W PRZYSZŁYM TYGODNIU, DZISIAJ RUSZYŁA PROCEDURA ZWIĄZANA Z TYM BADANIEM.

źródła: falubaz.com/ magazyn Enea Ekstraliga/ sportowefakty.pl/ eurosport

Na koniec informacje na temat nieszczęsnej metyloheksanaminy:

„W przeszłości metyloheksanamina była używana w sprayach udrażniających nos. Jednakże z uwagi na to, że substancja ma również efekt pobudzający, coraz częściej można ją spotkać w odżywkach. W ulotkach i na etykietach metyloheksanamina może być określona w następujący sposób:

– Metyloheksanamina – Forthan – 2-heksanamina 4-metylo

– Metyloheksanamina – Floradrene – 2-heksanamina, 4-metylo- (9CI)

– DMAA – 4-metylo-2-heksanamina – 1,3-dimetyloamylamina

– Geranamina – 4-metyloheksan-2-amina 1 – 3-dimetylopentylamina

– Olej, ekstrakt z geranium

Metyloheksanamina jest także składnikiem olejku bodziszkowego. Dlatego może być też określona na etykietach odżywek / w składzie jako:

– Wyciąg z olejku kwiatowego (bodziszka)

– Wyciąg z olejku bodziszkowego

W odżywkach metyloheksanaminę często łączy się z kofeiną w celu zwiększenia efektu pobudzającego i termogenicznego. W takiej postaci występuje najczęściej w dwóch rodzajach produktów:

– Odżywki ułatwiające utratę wagi (np. koncentraty napojów w proszku / tabletki ułatwiające i przyspieszające usuwanie tłuszczu lub obniżanie wagi. W odżywkach tych często znajdowała się efedryna, która także znajduje się na liście zabronionych substancji WADA.

– Przed-treningowe odżywki „pobudzające” – często promowane i sprzedawane w kręgach kulturystycznych jako przed-treningowy „dopalacz” poprawiający efekty treningu.

źródło: antydoping.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s