Cykl: Żużel inaczej…

logo cyklu

ŻUŻEL INACZEJ CZ. V

czyli żużel na stadionach, rondach i ulicach…

Mamy mnóstwo stadionów, z nazwiskami byłych żużlowców, w Toruniu im. Mariana Rosego, w Lesznie im. Alfreda Smoczka, w Gdańsku im Zbigniewa Podleckiego, czy w Gorzowie im. Edwarda Jancarza. Niedawno, bo w  poniedziałek 30.09.2013r. ulica Polna w Lipnie zmieniła nazwę na ulicę Żużlowców. A wszystko za sprawą pomysłodawcy dr Mariana Misiaka, trenera i działacza sportowego. W uroczystości udział wzięli żużlowcy, m.in. Zdzisław i Rafał Dobruccy, Ronnie Jamroży, Krzysztof Kasprzak, Tobiasz Musielak.

ŻUŻLOWA 1

ŻUŻLOWA 2

źródło:szczot.info i leszno24.pl

Nie jest to jednak odosobniony pomysł, już od jakiegoś czasu Leszno walczy o Aleję Gwiazd Żużla.
W marcu tego roku leszczyński klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił opinii publicznej inicjatywę utworzenia ,,Alei Gwiazd Żużla”. W zamyśle miała ona być ponadregionalna, co pozwoliłoby uhonorować nie tylko polskich żużlowców i osoby zasłużone dla czarnego sportu, ale także ludzi speedwaya pochodzących z Europy, czy nawet Świata. Powstał nawet projekt uchwały określającej zasady i koncepcję funkcjonowania takiej alei.

– Aleja ma promować Leszno jako miasto od lat związane z czarnym sportem, a uhonorowani bohaterowie będą stanowili przykład sportowej rywalizacji i postawy ,,fair-play” w sporcie i w życiu codziennym, popularyzowania poczucia patriotyzmu i dumy z barw narodowych. „Aleja Gwiazd Żużla” ugruntuje miejsce Leszna w tej dyscyplinie sportowej, jako ważnego ośrodka sportu żużlowego – argumentuje Sławomir Szczot, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszna (PiS). „

źródło: wielkopolskie.naszemiasto.pl

Na razie możemy jednak nazwę zobaczyć jedynie na billboardzie:

aleja

W poniedziałkowym spotkaniu 30.09 wzięło udział kilkadziesiąt osób, wśród których byli utytułowani zawodnicy (Bernard i Zbigniew Jąderowie, Zdzisław Dobrucki, Stanisław Turek, Stanisław Przybylski), działacze i prezesi (Józef Dworakowski i Rufin Sokołowski), a także sympatycy „czarnego sportu”.

Pomysł przybliżyli zebranym Sławomir Szczot, Jan Dziedziczak i Andrzej Bortel. Aleja miałaby powstać przed stadionem Smoczyka. Tam wygospodorowano by miejsce na specjalne gwiazdy, tablice lub plastrony (temat do uzgodnienia) z nazwiskamai i notkami biograficznymi. Kogo? i Tu pojawiły się wątpliwości. Tylko zawodników, czy także działaczy i innych ludzi związanych z żużelm. Kolejne pytanie – leszczynian czy także światowych i polskich gwiazd.

Większość opowiadała się tylko za zawodnikami Unii, także tymi zagranicznymi startującymi z „Bykiem” na piersiach. Stanęło na wystosowaniu apelu do władz miasta o poparcie inicjatywy, a także powołoniu zespołu roboczego, który ustali szczegóły dalszych działań.

źródło: leszno24.pl i  szczot.info

Oprócz tego swoją ulicę ma choćby Per Jonsson:

Jedna z bocznych ulic prowadząca do MotoAreny będzie nosiła nazwę Pera Jonssona.

– To bardzo dobra decyzja. Jest to pierwszy krok, żeby honorować zasłużonych dla miasta Torunia sportowców. W tym przypadku mamy do czynienia z żużlowcem. Zawodnikiem, który można powiedzieć stracił zdrowie jeżdżąc dla tego klubu. Jest to w pełni zasłużona decyzja, bo Per w pełni na nią zasługuje. Gratulacje przede wszystkim dla inicjatorów – stowarzyszenia „Krzyżacy”. Była to udana inicjatywa i wszystkim ludziom dobrej woli gratuluję tego pomysłu – powiedział dla SportoweFakty.pl Wojciech Stępniewski – prezes Unibaxu Toruń.

Radni toruńscy decyzję podjęli przytłaczającą większością głosów, choć jak się okazuje, początkowo były z tym problemy. – Bodajże przedwczoraj pojawiły się jakieś głosy przeciwne tej inicjatywie, ale na szczęście większość głosowała słusznie – wyjaśnił Stępniewski.

Jak się okazuje, to pierwszy krok w celu honorowania najlepszych żużlowców, którzy startowali w barwach toruńskiej drużyny. – Są plany, aby przy MotoArenie powstała żużlowa aleja gwiazd. Czynimy starania, aby ten pomysł podobnie jak w przypadku Pera Jonssona został zrealizowany – zakończył Wojciech Stępniewski.

źródło:sportowefakty.pl

Miła niespodzianka spotkała również Jerzego Szczakiela, którego nazwiskiem nazwano nie tylko nagrodę dla najlepszego żużlowca 2013 podczas Gali Czarnego sportu (przypominam, że Gala została przełożona z powodów afery związanej z walkowerem w czasie finału Enea Ekstraligi z 8.10.2013 na wiosnę przyszłego roku) ale również rondo. Rondo to znajduje się na skrzyżowaniu obwodnicy Opola i ul. Strzeleckiej i nazwano je w niedzielę 29.09.2013 imieniem Indywidualnego Mistrza Świata w żużlu z 1973 r. Jerzego Szczakiela. Wbetonowany na środku ronda, odrestaurowany motocykl żużlowy odsłonił podczas uroczystości sam mistrz:

Źródło:wspieramyklub.pl/

rondo szczakiel rondo szczakiela

www.cwa.info.pl

Reklamy

One response to “Cykl: Żużel inaczej…

  1. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
    Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem
    to get there! Many thanks

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s